Konular

EBooklar

Veri tabanlarında anahtar kavramı birincil ve ikincil anahtar

Birincil Anahtar
                Veri tabanında birincil anahtar(bazı kaynaklarda benzersiz anahtar olarak da geçer), her tabloda sadece bir kez kullanılır. Bu sayede istediğimiz zaman aynı veriden sadece bir tane olmasını sağlayabiliriz. Ayrıca birincil anahtarı diğer alanları kullandığımız gibi kullanabiliriz. Yani bir sorgulama ve kayıt yapacağımız zaman birincil anahtar sayesinde bu işlemleri gerçekleştirebiliriz. Çapraz ilişkisel tablolarda referans olarak da kullanılır. Yani birden fazla tabloda birincil anahtar sayesinde iletişim kurulabilir. Kısacası birincil anahtar veritabanında tasarımcıya kolaylık sağlamak için eklenmiş bir fonksiyondur.

Veri Tabanlarında Anahtar Kavramı Birincil Ve İkincil Anahtar

İkincil Anahtar
                İkincil anahtarın(bazı kaynaklarda yapay birincil anahtar olarak da geçer) birincil anahtardan farkı, birincil anahtar tabloda bir tane olur ikincilde ise aynı tablo içerisinde birden fazla ikincil anahtar kullanılabilir. İkincil anahtarın amacı ise tablodaki verilere ulaşımı kolaylaştırmasıdır. Birincil ve ikincil anahtara örnek verecek olursak: okulda bir etkinlik yapılacağını varsayalım. Bu etkinlik için veritabanına bir tablo açarız. Sonra hücreleri tek tek oluşturalım; ilk önce öğrencinin numarasına ihtiyacımız var, okul numarası da okulda her öğrenciye farklı verilen bir numaradır. O zaman birincil anahtarımız öğrenci no olmalıdır. Devamında öğrenci adı ve soyadı bölümleri olsun. Bu bölümleri ikincil anahtar yapmamız mantıklı değildir. Çünkü örnek öğrenci ismi olarak “Ahmet” ismini varsayalım Ahmet ismindeki öğrencileri sırala dememiz bu etkinlikte işimize yaramaz. Son hücremizde sınıf olsun. Sınıf hücresini ikincil anahtar yapabiliriz. Çünkü aynı sınıftakileri bir araya toplamak veya aynı sınıftaki öğrencilerin hepsinde değişiklik yapmak etkinlikte işimize yarayabilir. Ayrıca buraya ikincil anahtarı koymak zorunda değiliz. İkincil anahtar sadece bize kolaylık sağlıyor. Ama birincil anahtarı koymalıyız. Çünkü yanlış bir kayıtla iki farklı öğrenciye aynı numarayı verirsek yanlışlık olur, bunu önlemek için birincil anahtarı kullanmalıyız.

Veri Tabanlarında Anahtar Kavramı Birincil ve İkincil Anahtar

Kaynaklar


Hazırlayan: Kürşad Bahri ÖZDEMİR

 

 

 

Yorumunuzu Ekleyin


 • Sql Komutları
 • Sql Komutları ~ 85,185

  Sql komutlarından DISTINCT, IN, NOT IN, IN(SELECT...), ANY, ALL, EXISTS, NOT EXISTS, UNION, EXCEPT, BETWEEN kullanımı


 • Veritabanı Nedir?
 • Veritabanı Nedir? ~ 82,190

  Veritabanı basit olarak bilgi depolayan bir yazılımdır. Bir çok yazılım bilgi depolayabilir ama aradaki fark, veritabanın bu bilgiyi verimli ve hizli bir şekilde yönetip degiştirebilmesidir. Veritabanı, bilgi sisteminin kalbidir ve etkili kullanmakla değe... • Join İşlemleri
 • Join İşlemleri ~ 26,630

  İlişkisel veritabanının en temelinde birden fazla tablo üstünde birlikte işlem yapabilmek yatar. Bu sayede verilerin tekrarlaması önlenmiş olur ve sonuçta veri yönetimi kolaylaşır.


 • View Oluşturma ~ 25,456

  Sql komutlarından view oluşturma ve faydaları, myadminde gösterimi

 • Sql Komutları ~ 18,112

  Dıstınct, ın, not ın, ınselect..., any, all, exısts, not exısts, unıon, except, between


 • Joinler
 • Joinler ~ 15,063

  Joinler, inner join, left join, right join