Konular

EBooklar

Yerel ağlarda ağ kablolarının bağlantı düzeni topoloji olarak isimlendirilir. Başlıca üç çeşit topoloji vardır. Doğrusal (bus), halka (ring) ve yıldız (star) topolojileri.

 
1.2.1 Doğrusal (bus) topoloji
Bu ağ düzenlemesinde bütün bilgisayarlar doğrusal olarak uzanan bir kabloya bağlanırlar. Kablonun iki ucunda ise sonlandırıcı dirençler yer alır. Günümüzde en çok kullanılan topoloji bus topolojisidir. Şekil 2’de bus topolojili bir ağ görülüyor.

 

AĞ TOPOLOJİLERİ

 

1.2.2 Halka (ring) topolojisi

Bu topolojide ağ üzerindeki bilgisayarlar sanki halka şeklinde yer alan bir kabloya irtibatlıymış gibi haberleşirler. Kablo üzerinde Token adı verilen sinyal devamlı tüm bilgisayarları dolaşır (tek yönde) herhangi birinde iletişim ihtiyacı olduğunda iletilecek veriyi alarak halka üzerindeki bilgisayarları tek tek dolaşır. İletişimin yapılacağı bilgisayar  veriyi alır diğerleri almazlar. Şekil 3’te halka topolojili bir ağ yapısı görülüyor.

 

Ağ Topolojileri

 

1.2.3 Yıdız (star) topolojisi

Yıldız topolojisinde bütün bilgisayarlar merkezi bir sunucuya direk olarak bağlanırlar. Fakat çoğu zaman direk bağlantı için gereken kablo sayısını azaltmak için yıldız topolojisi biraz değiştirilerek arada hub ismi verilen

 

Ağ Topolojileri

Mesh(ağ) topoloji


 
Bu topolojide tüm bilgisayarlar diğer bilgisayarlara ayrı bir kablo ile bağlıdır. Teorik olarak ideal bağlantı tipidir. Ancak aradaki kablo sayısı terminal sayısı arttıkça katlanarak arttığı için gerçek hayatta sadece çok özel durumlarda ve az sayıda bilgisayar arasında kullanılır. 

 

Melez(Hybrid) topolojiler
Bu topolojileri başlangıç noktası olarak alıp geliştirilen değişik ağ teknolojileri olduğundan bahsetmiştik. Token Ring ve Ethernet bu teknolojilerden sözünü etmeye değer ikisidir. Token Ring bir ağ görme ihtimaliniz de çok çok az olduğu için onu bir kenara bırakırsak, elimizde sadece Ethernet kalır. Bugün "ağ kuruyorum" ya da "ağ kurduk süper oldu" diyen birisi %101 Ethernet'ten bahsediyordur.  İsterseniz bizde Ethernet'in kullandığı topolojileri açıklayalım.
 
Ethernet ilk başta bus topoloji olarak tasarlandı. Koaksiyel bir kablo sırayla tüm bilgisayarları dolaşıyordu. Ethernet ağında bilgisayarlar bu tek kabloya bağlı olduklarını düşünürler. Bir diğer sisteme veri yolladıklarında, veri aslında aynı kabloya bağlı tüm sistemlere ulaşır. Tüm bilgisayarlardan sadece "doğru" olanı bu veriyi alır ve işler.

Yorumunuzu Ekleyin  • Fiziksel Ağ Bağlantıları Nasıl Yapılır?
  • Fiziksel Ağ Bağlantıları Nasıl Yapılır? ~ 17,683

    Günümüzde Evlerimizde Birden Fazla Televizyon Bulunuyor. Bundan Birkaç Yıl Sonra Aynı Durum Bilgisayarlar için De Geçerli Olacak; Her Evde 2 Veya 3 Bilgisayar Bulunacak, Hatta Evdeki Bir Çok Cihaz Bilgisayarlar Tarafından Yönetilecek. Elbette Bu Sistemlerin Birbirleriyle Uyum içerisinde Çalışabilmeleri İçin Aralarına Haberleşebilmesi Gerekiyor. Bu Rehberde Evinizde veya işyerinizde Bulunan bir kaç bilgisayar arasında en kolay, hızlı ve ucuz çözümlerle nasıl iletişim kurabileceğinizi ele alacağız.