Konular

EBooklar

Veri Tabanlarında Anahtar Kavramı Birincil Ve Yabancı Anahtar (İkincil Anahtar) Kavramı

Veri tabanlarında anahtar kavramı birincil ve ikincil ve yabancı anahtar.

Anahtarlar

Bir anahtar bir tabloda özel bir sütundur. Bazı tuşları arama ve indeksleme için kullanılır, diğer ilgili tablolar veya benzersiz bir kayıt bağlantısı tanımlamak için kullanılır. Bir veritabanı tablosu bir birincil anahtar veya dizin olmadan kullanılamaz.

Aşağıda veritabanlarında kullanılan anahtar türleri hakkında bilgiler bulabilirsininiz. Bu anahtarlar birincil anahtar, yabancı anahtar ve dizin olarak anlandırılırlar.

Veri Tabanlarında Anahtar Kavramı Birincil Ve İkincil Anahtar

Birincil Anahtar (Primary Key)

Birincil anahtar amacı benzersiz bir tabloda her bir kayıtı ayrı ayrı belirlemektir. Genel olarak, birincil anahtar tek bir sütun üzerinde tanımlıdır ve iki sütun üzerinde tanımlı olması mümkün değildir.

Üç temel kural birincil anahtarları tanımlayan özelliktir:

*Her kayıtın birincil anahtarında bir değer olması gerekir. O boş olamaz.
*Birincil anahtar değerleri benzersiz olmalıdır.
*Birincil anahtar değerleri yenilenen olmamalıdır. Eğer yenileme olursa bir kayıt silindiğinde bu hata ve karışıklık yaratabilir, bu yüzden birincil anahtar başka bir kayıt yeniden atanınca yinelenen olmamalıdır.

Veri Tabanlarında Anahtar Kavramı Birincil Ve Yabancı Anahtar (İkincil Anahtar) Kavramı
Yabancı (İkincil) Anahtar (Forein Key)

Bir yabancı anahtar bir alanı (veya hedef olarak başvurulan bir tablodan) başka bir tabloda belirli bir anahtar yerine birincil anahtarı gösteren kolonlardır. Bu ilgili tabloları mantıklı bilgilerle ilişkilendiren bir yoludur.

Örneğin, ürün tablosunda  başvuran birincil anahtar alanı üreticiler tablosunda bir yabancı anahtar içerir. Bu şekilde, her ürün - dış kilit noktaları ilişkili bir üreticisi var olur. Unutmayın ki yabancı anahtar genellikle benzersiz değidir ancak başvurulan alanı başvurulan tabloda (birincil anahtar) gösterir.

Örneğin, CD çalar ve televizyon ACME şirketi tarafından üretilmektedir, bu nedenle her iki kayıtta aynı yabancı anahtar değeri ayarlanır. Yani üretici tablosundaki ACME değerine.

Yukardaki şekilde tablolardaki primary ve forein keyler belirtilmişlerdir. PK ve FK olarak.

Benzersiz anahtar (Uniquie Key)

Benzersiz anahtar iki aynı değerleri sahip olmayan sütun olarak tanımlanır. Benzersiz anahtar sütunları boş değerler içeremez. Bir tablo içinde birden çok benzersiz anahtar veya benzersiz anahtarlar sütunu olabilir. Örneğin, üretici adı alanına önceki örnekten benzersiz bir anahtar tanımlamak isteyebilirsiniz. Bu şekilde, bu başvuru kullanıcıları ACME şirket için iki ayrı kayıt yaratmaz.

 

 
Kaynaklar
 
 

Yorumunuzu Ekleyin


Yorumlar

 1. Rıfat
  Türkçeniz acayip derecede çok kötü. Cümleler çok kötü kurulmuş.
  24 Ekim 2012 05:24:59, Çarşamba
 2. Ali OSMAN
  google translatetten mi çevirdin bunu?
  14 Aralık 2012 14:30:43, Cuma
 3. Bir_Dost
  Sanırım bu durum, Türkçe'sinin kötülüğünden değil, bunun dijital bir çeviri olmasından kaynaklanıyor.
  14 Aralık 2012 17:45:59, Cuma
 4. Admin
  İsteğiniz üzerine gerekli düzeltmeyi yaptım arkadaşlar...
  15 Aralık 2012 01:49:31, Cumartesi
 5. Merve
  teşekkürler :
  03 Mart 2014 11:43:50, Pazartesi
 6. kullanıcı
  Gerekli düzeltmeyi yapmışsınız ama cümleler hala kötü ve anlaşılması zor.
  07 Nisan 2014 23:14:45, Pazartesi
 • Veritabanı Nedir?
 • Veritabanı Nedir? ~ 137,663

  Veritabanı basit olarak bilgi depolayan bir yazılımdır. Bir çok yazılım bilgi depolayabilir ama aradaki fark, veritabanın bu bilgiyi verimli ve hizli bir şekilde yönetip degiştirebilmesidir. Veritabanı, bilgi sisteminin kalbidir ve etkili kullanmakla değer kazanır. Bilgiye gerekli oldugu zaman ulaşabilmek esastır. Indeksi olmayan bir kütüphane ve bütün kitapların ayni kapağa sahip oldugunu düşündüğünüzde kütüphane kullanıcılarının ne kadar çok işi olacağını tahmin edersiniz. Bir veritabani bir kütüphanenin mükemmel bir indeks sistemi oldugu gibi, aynı zamanda kütüphanenin kendisidir. İlişkisel veritabanı yönetim sistemleri relational database management systems - rdbms büyük miktarlardaki verilerin güvenli bir şekilde tutulabildiği, bilgilere hızlı erişim imkanlarının saglandığı, bilgilerin bütünlük içerisinde tutulabildigi ve birden fazla kullanıcıya aynı anda bilgiye erişim imkanının sağlandığı programlardır. Oracle veritabani da bir ilişkisel veri tabanı yönetim sistemidir.


 • Sql Komutları
 • Sql Komutları ~ 100,904

  Sql komutlarından DISTINCT, IN, NOT IN, IN(SELECT...), ANY, ALL, EXISTS, NOT EXISTS, UNION, EXCEPT, BETWEEN kullanımı • Join İşlemleri
 • Join İşlemleri ~ 34,866

  İlişkisel veritabanının en temelinde birden fazla tablo üstünde birlikte işlem yapabilmek yatar. Bu sayede verilerin tekrarlaması önlenmiş olur ve sonuçta veri yönetimi kolaylaşır. • View Oluşturma ~ 31,968

  Sql komutlarından view oluşturma ve faydaları, myadminde gösterimi
 • Sql Komutları ~ 25,142

  Dıstınct, ın, not ın, ınselect..., any, all, exısts, not exısts, unıon, except, between


 • Joinler
 • Joinler ~ 20,724

  Joinler, inner join, left join, right join