Konular

Php Derleyicisinin Alternatifleri Nelerdir? Php nasıl kurulur?

Benzeritech'e göre php, sunucu tarafı geliştirme için en eski ve en çok kullanılan komut dosyası dillerinden biri ve bugün dünya çapında ağ üzerinde 42 milyondan fazla siteye güç veriyor.Php, 25 yıl boyunca kesinlikle çok büyüdü ve olgunlaştı ve en son büyük sürüm olan php7, performansı php 5'in% 100'üne kadar artırarak ve bellek kullanımını düşürerek performansa birçok geliştirme getirdi.

PHP derleyicisinin alternatifleri nelerdir? PHP nasıl kurulur?

PHP Oluşturucu aynı zamanda günümüzün en iyi üçüncü taraf paket yöneticilerinden biri olduğu söyleniyor ve dil artık Laravel, Symfony, Zend ve CodeIgniter dahil olmak üzere çok sayıda güçlü çerçeveye sahip. Ancak teknolojiler her zaman değişiyor ve hatta bazıları PHP saltanatını devirdi ve yeni fırsatlar için kapılar açtı. PHP konusunda hiç rahat hissetmeyenler veya yeni teknolojilere hakim olmak isteyenler için, sunucu tarafı geliştirme için kullanabileceğiniz 10 PHP alternatifi:

En İyi PHP Alternatifleri, En İyi PHP Alternatifleri – Öğrenmeniz Gereken Programlama Dili

1. Javascript

Node.js şu anda web geliştirmedeki en sıcak teknolojidir; sunucu tarafında Javascript için bir çalışma zamanı ortamıdır, basitçe ifade etmek gerekirse, Javascript'in sunucu tarafı geliştirme için kullanılmasına izin verir. Şimdi, bu onu olduğu kadar popüler hale getirmek için yeterli olmayacaktır, bu teknolojideki gerçek son teknoloji, sunucuda asenkron kod çalıştırmasıdır. Bu, sunucunun performansını artırarak daha hızlı hale getirir ve daha fazla isteği / bağlantıyı idare edebilir

Düğüm topluluğu çok hızlı büyüyor ve düğüm paketi yöneticisi (NPM), uygulamalarınızı oluşturmanız için 650.000'den fazla paketle en yüksek miktarda pakete sahip.

2. Java

Java, birçok geliştirici için tüm zamanların favorisi ve yazılım geliştirme sahnesini oldukça uzun bir süre yönetti. Java, doğası gereği oldukça hızlıdır ve güçlü bir şekilde yazıldığından, daha az hatalı kod yazarak daha iyi bir geliştirme deneyimi sağlar. Pek çok çerçeve, Spring ve JEE gibi sunucu tarafı geliştirme için Java kullanır.

3. Python

İster inanın ister inanmayın, Python artık sunucu tarafı geliştirmede PHP'den daha fazla ve iyi nedenlerle kullanılıyor. Django çerçevesi şu anda hem yeni başlayanlar ve profesyoneller arasında çok ünlüdür. Python oldukça kolay bir dildir, belki de bu listedeki en kolay dildir ve Django, geliştiricinin eline çok fazla güç getiren, pil içeren bir çerçeve olan özelliklerle paketlenmiştir. Ayrıca, birçok kuruluş, güvenlik ve ölçeklenebilirlikten yararlandığı için Django'yu kullanmayı tercih ediyor. Flask'ı da unutmamak gerek, elbette en sevilen Python çerçevelerinden biri, çünkü minimal, alması kolay ve son derece esnek.

4. Yakut

Ruby, son derece başlangıç ??dostu olan ve basitlik ve üretkenliğe odaklanan güçlü ve dinamik bir dildir. Python'dan daha kolay olup olmadığına dair devam eden bir tartışma var, ancak diyelim ki yaklaşık olarak aynı seviyede. Bir MVC Ruby web geliştirme çerçevesi olan Rails, dili yeni zirvelere taşıdı ve hızlı prototip oluşturma ve Konfigürasyon Üzerinden Yapılandırma modeline odaklandığından birçok geliştiricinin başvuracağı çerçeve haline geldi. Rails piyasadaki tek yakut çerçeve değil, Sinatra, Küba, Hanami ve birkaç tane daha var.

5. C #

Microsoft'un web geliştirme ürünleri birçok geliştirici için uygun olmayabilir ve gerçekten de en popüler ürünler olmayabilir. Ancak, özellikler ve performans açısından güçlü bir seçenektir. ASP.Net Core, en ünlü ASP.Net web çerçevelerinin yeni neslidir. ASP.Net, web üzerinde 17 milyondan fazla sayfaya güç veriyor ve diğerleri arasında Microsoft ve Xfinity tarafından kullanılıyor. Java veya C ++ 'ya aşina iseniz, C # sizin için oldukça sezgisel olacaktır ve C # ile zaten aşina iseniz, ASP.Net kesinlikle sizin için bir seçenektir.

6. Git

Go, Google tarafından oluşturulmuş zengin bir derlenmiş programlama dilidir ve Python'dan bile daha basit olduğu söylenir. Eşzamanlı bir programlama dilidir ve aynı zamanda derlendiğinden, web geliştirme için hızlı bir dil olmasına katkıda bulunur. Dili yaratan ekip aynı zamanda geliştirme sürecinde çok önemli bir faktör olan harika bir IDE yaptı.

7. Erlang

Erlang, bu listedeki en güçlü seçeneklerden biridir. Gerçek zamanlı uygulamalardaki büyük miktardaki trafiği işlemek için özel olarak tasarlanmış eşzamanlı işlevsel bir programlama dilidir. Erlang'da güvenilirlik ve kullanılabilirlik, uygulama büyük miktarda işlemle uğraşırken yeni özellikler eklemenin sorunsuz bir şekilde yapılabileceği ölçüde büyük önem taşır. HTML oluşturma için en iyi seçenek olmasa da, arka ucunuzda REST API oluşturmak için kesinlikle idealdir.

8. İksir

Elixir, Erlang sanal makinesini kullanan dinamik, işlevsel bir programlama dilidir. Eşzamanlılık, ölçeklenebilirlik ve basitlik için tasarlanmış ve bir Rails çekirdek üyesi tarafından icat edilmiştir. Elixir, Phoenix adında zengin bir çerçeveye sahiptir, ancak diğer dillere kıyasla nispeten gençtir ve bu nedenle bir şeyleri sıfırdan yazmanız gerekebilir. Elixir ve Phoenix aynı zamanda esneklik ve ölçeklenebilirliği de hesaba katıyor, yaratıcılar ayrıca 2 milyon kullanıcıya aynı anda hizmet verebildiklerini ve diğer çerçevelerde bulunmayan yeni olasılıkların kapısını açtığını söyledi.

9. C ++

Sizi şaşırtabilir, ancak orada C ++ 'nın yapamayacağı ve web geliştirmeyi içeren hiçbir şey yok. Aslında aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda web çerçevesi vardır ve performans ve hız açısından tipik çerçevelerinizden bile daha hızlı olabilirler. Bununla birlikte, dağıtımın biraz sorun olabileceğini, ancak denemeleri kesinlikle eğlenceli olacağını unutmayın. En ünlü çerçeveler WT'dir, resmi sayfaları framework ve C ++ 'ın Flask versiyonu olan Crow kullanılarak yapılmıştır.

10. Pas

Rust popüler bir dil ve çok sevilen bir dil olduğu için Rust kullanarak web uygulamaları geliştirebileceğinizi söylemeliyiz. Dil, Rails, Django ve Laravel gibi çerçevelerin yerini alacak kadar olgun olmasa da, temel özelliklere sahiptir ve istemci tarafı mimariye sahip API hizmeti kadar, işi yapabilir. RUST güvenli bir dil olduğundan, web geliştirmedeki tehlikelerin çoğu sadece dil kullanılarak ortadan kaldırılabilir.

 

PHP, Rasmus Lerdorf tarafından 1995 yılında geliştirildi ve günümüzde web geliştirme için en çok kullanılan sunucu tarafı komut dosyası dillerinden biridir. Ayrıca, kolay kullanımı, nesne odaklı yapısı, devasa ekosistemi ve inanılmaz derecede büyük PHP programcıları ve hayranları topluluğu nedeniyle genel programlama ile ilgili görevler için yaygın olarak kullanılmaktadır..

Ancak, projeniz için PHP kullanmamak için birçok neden olabilir. PHP’nin kolay kullanımı nedeniyle, internette iyi kod yazamayan birçok vasıfsız PHP programcısı vardır. Yazılı kodun güvenliği ile ilgili bir sorun olabilir ve ayrıca değişken olmayan işlem bellek kullanım sorunlarına neden olabilir. Birçok durumda, sözde kıdemli PHP programcıları diğer daha zor dillerdeki genç programcılardan çok daha zayıftır.

Ayrıca, BT uzmanları, güvenlik ve güvenilirlik hakkında konuşurken PHP’nin daha zayıf bir dil olduğunu düşünüyor. PHP komut dosyalarını kullanan bir şirket, piyasanın diğer katılımcıları tarafından amatör veya güvenli olmayan bir işletme olarak işaretlenebildiğinden, bu ciddi bir sorundur. Bu sorunun diğer tarafında, büyük şirketler nadiren bu dili kullandığından, PHP’de bir programcı için gerçek bir profesyonel olmaya değmez. Başka bir programlama dili öğrenmek ve kullanarak çalışmak daha değerlidir.

Peki piyasadaki en iyi PHP alternatifleri hangileri? Göreve bağlı olarak ideal PHP değiştirmeleri olabilecek birçok şaşırtıcı programlama dili vardır. Bu yazıda 7 dili ele alacağız ve size en iyi PHP alternatiflerinin tam bir incelemesini sunmak için artılarını ve eksilerini gözlemleyeceğiz.

Contents [show]

C #

c # programlama diliC # Microsoft tarafından geliştirilen çok paradigmalı bir programlama dilidir. Modern programlama disiplinleri tarafından oluşturulan basit ve nesneye yönelik bir dildir. C # sözdizimi C’ye benzer, bu nedenle bir C # programcısı ailenin Java, C ve C gibi diğer dillerini kolayca öğrenebilir++.

Artıları

 • C #, birçok yararlı kitaplık sağlayan Microsoft .NET Framework ile yakından ilişkilidir. Bu küçük kod parçaları endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır ve en yaygın görevleri kodlamak için kolayca kullanılabilir.
 • C # mantıklı ve iyi gelişmiştir ve endüstri standardı programlama paradigmalarını takip eder, dilin tüm öğeleri kolayca kullanılabilir.
 • Dil, sınıflar, yöntemler ve diğer öğeler gibi çok çeşitli nesne yönelimli varlıklara sahiptir, bu nedenle OOP paradigmasını öğrenmek idealdir. Genç programcılar bile temel bilgileri öğrendikten sonra C # kodları yazabilir ve dilin tutarlılığı iyi bir programcı olmaya yardımcı olur.
 • .NET kütüphaneleri nedeniyle, Windows tabanlı programlar ve uygulamalar yazmak söz konusu olduğunda C # en iyi çözümdür. Temel bir Win uygulaması oluşturmak için harici kütüphanelere gerek yoktur ve yerleşik kod parçalarını kullanarak yazılımınız güzel ve diğer Windows uygulamalarına benzer olacaktır.
 • C #, Linux ve OS X platformları için masaüstü programları da dahil olmak üzere Windows olmayan programlama için ve iOS, Windows Phone veya Android için akıllı telefon uygulamaları için kullanılabilir.
 • Bellek yönetimi C # tarafından yönetilir, bu nedenle programcıların çoğunun bu önemli görevi yerine getirmesi gerekmez. Bununla birlikte, özel durumlarda manuel bellek yönetimi gerekebilir ve dil düşük seviye programlama ve doğrudan bellek yönetimini de destekler.

Eksileri

 • Dil çok karmaşık, mevcut tüm varlıkları anlamak ve öğrenmek için biraz zaman gerekebilir.
 • C # için en yaygın IDE Microsoft Visual Studio’dur. Oldukça gelişmiş olduğundan, C # programcılarının çoğu yalnızca Visual Studio’da kod yazmayı öğrenir ve bağımsız olarak nasıl kod yazacağını bilmez. Çok gelişmiş IDE’lerin kullanılması zayıf bir programcı olmasına yol açabilir.
 • Birçok ücretsiz C # geliştirme aracı var, ancak geliştiricilerin çoğu iş için ücretli Microsoft ürünü kullanıyor. Daha büyük şirket seviyesinden bahsettiğimizde bu daha da kötüdür, daha gelişmiş programlama araçları daha fazla paraya mal olur. Destek ve topluluk, gelişmiş ücretli araçlar için güçlü, ancak ücretsiz ürünler için inanılmaz derecede zayıf.

Yakut

yakut programlama diliYakut 1995 yılında Yukihiro Matsumoto tarafından geliştirilmiştir. Nesneye yönelik dil otomatik olarak bellek kullanımını yönetir ve dinamik tip sistemine sahiptir.

Artıları

 • Ruby, diğer nesneye yönelik dillerin sözdiziminden daha kolay anlaşılabilecek açık bir sözdizimine sahiptir. Bu nedenle genç programcılar için OOP paradigmasını öğrenmek idealdir.
 • Dilin arkasında iyi bir topluluk var ve neredeyse her amaç için kütüphaneler var. Birçok programcı düzenli olarak kütüphaneler oluşturur ve sadece Ruby ailesinin bir parçası olmak için tamamen ücretsiz tutar..
 • Ruby, web siteleri için en çok kullanılan programlama dillerinden biridir. Ruby için öğrenme materyalleri, kaynak kodları ve topluluk forumları bulmak kolaydır, ayrıca iş fırsatları diğer dillerden daha geniştir.

Eksileri

 • Ancak Ruby web uygulamaları için idealdir, diğer kullanımlar için oldukça yavaştır. Veri parçalarını veritabanından okumaktan daha fazlasını istiyorsanız, dilin performansı hızla azalır.
 • Ruby’nin kendi sözdizimi ve kodlama dili vardır, bu nedenle diğer programlama dillerinin programcıları da Ruby kodlamasını öğrenmelidir. Bu, birbirleriyle benzer sözdizimini paylaşan diğer dillerle karşılaştırmak büyük bir dezavantaj olabilir..
 • Büyük rakipleri kontrol ettiğimizde, dilin yeni sürümleri ve güncellemeleri nispeten yavaş geliyor. Mevcut kararlı Ruby sürümü 2.5.0 ve 25 Aralık 2017’de piyasaya sürüldü, bu arada PHP 1 Mart 2018’de piyasaya sürülen 7.2.3 sürümünde.
 • Ruby’nin en önemli sunucu tarafı çerçevesi olan Ruby on Rails, programcılar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak MIT lisansı altında geliştirilmiştir. Kullanıcıları, tüm Ruby on Rails sürümlerinin Ruby sürümleriyle uyumlu olmadığı sıklıkla karıştırır. Sorun, Ruby’nin neredeyse tüm sürüm güncellemelerinden sonra ortaya çıkar.

piton

python programlama dilipiton 1991 yılında Guido van Rossum tarafından tasarlandı ve Python Yazılım Vakfı tarafından sürdürüldü. Dilin ana amacı, performans ve hız pahasına olsa bile iyi okunabilir ve kullanımı kolay bir programlama dili yapmaktı..

Artıları

 • Python, genç programcılar arasında çok popüler ve internette cevaplanan birçok soru var. Bu, birisinin daha önce aynı sorunu yaşadığı için hemen hemen tüm sorularınız için cevap bulabileceğiniz anlamına gelir.
 • Dil, kolay programlamaya yardımcı olmak için geliştirildi, böylece yeni başlayanlar Python’u kolayca öğrenebilir. Sözdizimi sorunsuz okunabilir ve mümkünse dil semboller yerine İngilizce kelimeler kullanır (örneğin, “&&”Veya” || “yerine” VEYA “)).
 • Birçok Python PRO, dile ve işlevlerine kristal netliğinde belgeler yazmak için binlerce saat harcadı. Dokümanlar, yalnızca teknik terimlerle dolu daha gelişmiş dillerdeki belgeler yerine, bir hikaye okuyormuşsunuz gibi iyi yazılmış. Bunun da ötesinde, en çok kullanılan Python işlevleri zaten yardım bilgileri içerir, bu nedenle onlar için Google’a ihtiyacınız yoktur.
 • Daha önce de anlayabileceğiniz gibi, Python kullanıcıları ilgili konuları tartıştıkları ve çevrimiçi arkadaşlar edinmeye saatler harcadıkları muhteşem gruplar oluşturuyorlar. Ücretsiz olarak değerli yardım alabileceğiniz bu tür gruplara hızlı bir şekilde üye olabilirsiniz. Örneğin, en büyük Python alt dizisi olan r / Python’un 227.000’den fazla katılımcısı var.
 • Python’un popülaritesinin diğer eli, birçok büyük şirketin onu kullanmasıdır. Bir Python programcısı olursanız, Dropbox, Evernote, General Electric, Google, Citi, Lego ve Toyota gibi şirketlerde kolayca bunlardan sadece birkaçını adlandırabilirsiniz.

Eksileri

 • Dilin en büyük dezavantajlarından biri, mobil uygulama geliştirme için ideal olmamasıdır. Tabii ki, mobil geliştirme için birçok Python çerçevesi var, ancak bir PRO’ya sorarsanız, size bu görev için asla Python’u önermez.
 • Diğer dillerle karşılaştırıldığında, Python uygulamaları önemli ölçüde yavaşlayabilir. Hız önemli bir sorun olduğunda, Java gibi diğer diller daha iyi bir seçim olabilir.
 • Dil dinamik veri türlerini kullanır, bu nedenle Python ile ilk kez programlamayla tanışan yeni başlayanlar, veri türleri hakkında temel bilgilere sahip olmayacaktır. Statik yazım kullanan programlama dilleriyle çalıştıklarında kafa karıştırıcı olabilir.
 • Python’un yapısı katı değildir ve sözleşmelere dayanmaktadır. Bu, yapabildiğiniz zaman kuralları ihlal edebileceğiniz ve kendi yapınızı kurabileceğiniz anlamına gelir. Bu tür davranışlar, katı yapılar kullanan dillerin kodunun aksine diğer programcıların kodlarını okumayı gerçekten zorlaştırır.

Git

programlama diline gitGit Google çalışanları (Robert Griesemer, Rob Pike, Ken Thompson) tarafından 2009 yılında oluşturulmuştur ve açık kaynak dili herkes için ücretsizdir. Statik yazma ve çöp toplama kullanır.

Artıları

 • Go küçük ve basit bir dil olarak geliştirildiğinden kaynak kodlarını çok hızlı bir şekilde derler. Diğer büyük dillerle karşılaştırıldığında Go’nun derleyicisi çok daha hızlı.
 • C benzeri ve Python dillerinin avantajlarını birleştirir. Belirtildiği gibi, Go C dilleri kadar hızlı ve Python kadar basit.
 • Google, Go’nun daha da geliştirilmesini destekler, bu nedenle dilin arkasındaki ekip endüstrinin en iyi programcıları ve mühendisleri tarafından oluşturulur.
 • Go’nun yeni sürümleri dili daha zor hale getirmedi. Mucitlerin temel amacı programlama dilini o kadar basit hale getirmekti ki, belgelendirmesi herhangi bir programcının kafasında tutulabiliyordu. Aslında, bu temel ilke hala geçerlidir, bir Go programcısının web belgelerini nadiren kontrol etmesi gerekir. Başka bir avantaj, resmi Go belgelerinin iyi yapılandırılmış olması ve içinde kolayca bir şey bulabilmenizdir..
 • Go, kod parçalarını birden fazla dosyada destekler. Her yerde aynı paket adını kullanmanız yeterlidir ve derleyici bağımsız dosyaların aynı derleme işlemine ait olduğunu bilir. Çok uzun bir kod yazdığınızda bu çok yardımcı olabilir.
 • Otomatik çöp toplama, iyi bir bellek yönetimine sahip olmak için mükemmel bir varlıktır. Bellekte kullanılmayan değişkenler hakkında endişelenmenize gerek yok, Go otomatik olarak bunlarla ilgilenir.

Eksileri

 • Go için diğer büyük dillerden daha az paket vardır. Bu dezavantajın ana nedeni, Go çekirdeğinin üçüncü taraf paketlerine nadiren ihtiyaç duyulacak kadar karmaşık olmasıdır. Ek kütüphanelere ihtiyaç duyulduğunda, bulmak daha zor olabilir.
 • Go, yerleşik hata türüyle özel hata işleme özelliğine sahiptir ve hata değerlerini kullanarak kodunuzda neyin yanlış gittiğini öğrenebilirsiniz. İstisnalar atan Java gibi diğer dillerden farklı olarak ve bunları yakalayabilirsiniz, Go’da meydana gelen hataları açıkça kontrol etmelisiniz. Bunu yaparak, kodun boyutu beklediğinizden daha büyük olabilir.
 • Programcıların daha zor kod parçaları kullanamaması durumunda dilin kolaylığı bir dezavantajdır. Bazı durumlarda, daha önce yazdığınızla aynı şeyi yazmanız gerekir.
 • Go, yeni başlayanlar için zor olabilir, çünkü belirli ortam değişkeni ayarlarını ve dizin yapısını kullanır. Bir Go newbie iseniz, önce bu temel şeyleri öğrenmeniz gerekir.

JavaScript

javascript programlama diliJavaScript Brendan Eich tarafından 1995 yılında tasarlandı, o zamandan beri web siteleri oluşturmanın üç temel teknolojisinden biri haline geldi (HTML ve CSS ile birlikte). Dilin ana hedefi etkileşimli web siteleri yapmaktır ve tüm büyük web tarayıcıları JavaScript kodlarını desteklemektedir.

Artıları

 • JavaScript desteği, tüm modern web tarayıcılarının bir parçası olmalıdır, bu nedenle JS kod parçalarını çalıştırmak için herhangi bir ek araç yüklemenize gerek yoktur. Tarayıcıların birçoğunda gelişmiş JavaScript düzenleyici vardır ve İnternet’te test etmek için kendi kodunuzu girip çalıştırabileceğiniz birçok ücretsiz hizmet vardır..
 • JavaScript kodları ziyaretçilerin tarayıcısında çalışır, bu nedenle genellikle istemci tarafı dili olarak adlandırılır. Ancak, Node.js kullanarak gerçek bir sunucu tarafı programlama dili kullanmaya gerek kalmadan sunucu tabanlı uygulama yazmak için JavaScript kullanabilirsiniz..
 • Kodu HTML olarak yazarak, stili CSS ile ekleyerek ve JavaScript ile etkileşimli hale getirerek güzel ve etkileşimli web tabanlı uygulamaları hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz. Bu çözüm, bir uygulamayı şekillendirmek için yerleşik araçlarda diğer dillerin kullanılmasından çok daha hızlı ve kolaydır.
 • JavaScript en büyük topluluklardan birine sahiptir ve bu dilde henüz yazılmamış neredeyse hiçbir görev yoktur. İnternette ücretsiz olarak milyonlarca JS kodu var ve bunları sadece birkaç tıklama ve özelleştirme adımıyla web sitenizde kullanabilirsiniz..
 • Dil C ile benzer sözdizimine sahiptir, bu nedenle JavaScript’te çalışabilen bir programcı hızlı bir şekilde C, C ++, C # veya Java programlamasına geçebilir.
 • JavaScript öğrenmesi kolay bir programlama dilidir, birçok programlama kursu bunu temel programlama disiplinlerine örnekler göstermek için kullanır. Bu gerçeği çevrimiçi JS sanal alanlarının varlığıyla birleştirin ve dil bir programcı kariyerine başlamak için idealdir.

Eksileri

 • JavaScript’in gerçekten mantıklı olmayan birkaç tür zorlaması vardır. Örneğin, “9” – 1, 8’e, “9” + 1, “91” e eşittir. İlk durumda sonuç bir sayı iken ikinci sonuç bir dizedir.
 • Dil aynı zamanda dinamik dil yazımını da kullanır, böylece yeni başlayanlar yazmanın neden önemli bir programlama özelliği olduğunu anlayabilirler..
 • Python gibi diğer dillerle karşılaştırıldığında JavaScript’in standart kitaplığı zayıftır. Ancak, internette kolayca ekstra kütüphaneler bulabilirsiniz.
 • JavaScript’in evrimi hiç durmadı ve gelişme o kadar hızlı ki, internette tamamen eski olan birçok bilgi kaynağı var. Bu, öğrenme için en güvenilir kaynakları bulurken zor zamanlar geçirebilecek yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı olabilir.

F #

f # programlama diliF # .NET programlama dilidir, bu nedenle 2005 yılında bir Microsoft çalışanı, Don Syme tarafından geliştirilmiştir..

Artıları

 • Ortak Dil Çalışma Zamanı’nı kullanarak F #, .NET Framework’ün varlıklarına kolayca erişebilir ve .NET ile ilgili diğer dillerin kod parçalarını kullanabilir.
 • C # ‘a benzer şekilde, F # da Microsoft tarafından Visual Studio aracılığıyla yerel olarak desteklenmektedir. Şirketin ücretli hizmeti, her iki dilde kodlama, hata ayıklama ve diğer alt görevleri destekleyen inanılmaz geniş bir hizmet listesine sahiptir..
 • F # özlü bir programlama dilidir, kod parantezine odaklanabilmeniz için süslü parantez veya noktalı virgül kullanmaz. Şirket içi rakip C # ile karşılaştırıldığında, F # aynı sorunu çözmek için genellikle daha az koda ihtiyaç duyar.
 • Dilin güçlü tür sistemi, boş referans istisnaları ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok yaygın hatadan kaçınmaya yardımcı olur. Varsayılan olarak değiştirilemez değerleri ayarlayarak, önemli ölçüde daha az hataya sahip olursunuz.
 • F # ve C # birbirleriyle yakından ilişkili olduğu için, C # kodları doğrudan F # değerine çevrilebilir. Bu, özellikle C # kullanan birçok büyük şirketin olduğu kurumsal alanlarda büyük bir avantajdır. Şirketler C # kodlarını çevirerek önceki çalışmalarını yeniden kullanabilir ve F # altında çalıştırabilir, özel durumlarda daha verimli ne olabilir?.

Eksileri

 • F #’ın en büyük dezavantajlarından biri Android ve iOS için iyi destek eksikliğidir. Microsoft’un rakibin hizmetlerini desteklemeyi ilk önceliği yapmadığı çok açık..
 • Büyük programlama dillerine kıyasla önemli ölçüde daha az F # geliştiricisi vardır. Örneğin, dünyada F # programcılarından neredeyse yüz kat daha fazla C # vardır.
 • F #, GUI tasarımcı araçları için gerçek bir desteğe sahip değildir.
 • Zorunlu ve nesneye yönelik yöntemlerin yanı sıra, dil de işlevsel yöntemleri kullanır. Bu, JAVA gibi daha önce net OOP dillerini kullanan programcılar için kafa karıştırıcı olabilir.
 • Microsoft mühendisleri, C # için gelişmiş araçları yapmak için F # programcılarına aynı araçları vermekten daha fazla çaba harcadı. MS ile ilgili iki dili karşılaştırarak, C # ile programlama F # ile çalışmaktan daha uygundur. Ayrıca, ikincisinin yeniden düzenleme araçları yoktur..

Java

java programlama diliJava 1995 yılında Sun Microsystems çalışanı James Gosling tarafından tasarlandı ve o zamandan beri en popüler programlama dillerinden biri haline geldi. Nesneye yönelik paradigma kullanır ve genellikle yeni başlayanlar için OOP ilkelerini öğretmek için kullanılır.

Artıları

 • Java statik yazmayı kullanır, böylece IDE’leri kodu yazarken hataları gösterebilir. Bu, programları çalıştırmak ve sonraki hataları kontrol etmekten çok daha uygundur. Java IDE’lerinin kodun otomatik olarak tamamlanması, ilgili varlıkların veya belgelerin gösterilmesi gibi gelişmiş işlevleri, küçük programcıların programlama dilini daha hızlı öğrenmelerine yardımcı olabilir.
 • Java, standartlaştırılmış kod parçaları yazmaya ve diğer programcıların çalışmalarına devam etmesine yardımcı olan programlama standartlarını yaygın olarak kullanmıştır. Programlamadaki benzer çözümler, aynı projede daha büyük bir grupta çalışmak söz konusu olduğunda son derece yararlıdır.
 • Dilin açık bir yapısı vardır ve nesneye yönelik bakış açısını anlamak çok kolaydır. Yeni başlayanlar bile, nasıl çalıştıklarını görerek kapsülleme, miras ve nesnelerin ne olduğunu anlayabilirler..
 • Java en çok kullanılan programlama dillerinden biridir, C veya JavaScript kadar önemlidir. Bu dili öğrenerek her zaman projelerinde kullanan işleri ve şirketleri bulacaksınız ve çalışmaya devam etmek için insanları kolayca bulacaksınız..
 • Java, C benzeri dillere benzer bir sözdizimine sahiptir, bu nedenle bir Java programcısı kolayca C, C ++, C # veya JavaScript programlamaya geçebilir.
 • Dil 13 yıldan daha eski olduğundan ve endüstri standardı bir dil olarak kabul edilebildiğinden, inanılmaz derecede büyük dış kütüphaneler ve diğer faydalı kaynaklar vardır. Aynı nedenden dolayı, üyeleri genellikle bu dilin büyük hayranları olan Java’nın arkasında güçlü bir topluluk var.
 • Java Sanal Makinesi (JVM) birçok platforma kurulabilir, dolayısıyla Java kodları platformdan bağımsızdır. JVM’nizin olduğu her yerde, aynı Java kod parçalarını çalıştırabilirsiniz. Bu bağımsızlık Java’nın endüstri lideri rolünü büyük ölçüde destekledi.

Eksileri

 • Java ilkelleri, her şeyin nesne olması gerektiğini belirleyen önemli OOP kurallarına aykırıdır. Tamsayılar veya karakterler gibi bu tür ilkel öğeler Java’daki nesneler değildir. Bunun nesnelerin sahip olduğundan farklı bir kullanıma ihtiyacı vardır.
 • Dil, C # gibi rakip diller kadar gelişmiş değildir ve kurumsal düzeyde programlama için bazı önemli araçları kaçırır. Java sürekli olarak yeni sürümlerle yeni programlama varlıkları elde eder, gelişimi oldukça yavaştır.
 • Çöp toplama otomasyonu programcılar için büyük bir yardımdır, aynı zamanda yeni başlayanların büyük bir dezavantajıdır. Java, bellek yönetimini ele aldığından ve kullanılmayan değişkenlerle ilgilendiğinden, küçük programcılar bu temel programlama görevlerini öğrenemeyebilir.
 • Gelişmiş IDE’ler de bir sorun olabilir, çünkü ilk kez kullanıcıların araç kullanımını öğrenmek için biraz zamana ihtiyaçları vardır ve geniş olasılıklar tamamen bunları karıştırabilir.

Paketleme

PHP’ye iyi bir alternatif olan birçok programlama dili olsa da, web sitelerinin çoğu bu programlama diline dayandığından PHP’yi kullanmaktan kaçınmamalısınız. Ayrıca hangi programlama dilini kullandığınızı ve önerdiğinizi de merak ediyorum. Lütfen aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Kaynak

 

Yorumunuzu Ekleyin

WinBinder İncelenmesi

WinBinder indirmek ve yüklemek , WinBinder Yapısı Hakkında Bilgiler , WinBinder Örnekleri , WinBinderda Klaslar ve Fonksiyonlar

129,882 Okunma Henüz yorum yapılmamış 15/01/2008 00:58:13

Kurallı İfadeler (regex Engine)

Bir regex'in gerçekte nasıl çalıştığını bilmek daha efektif çalışan regex ifadeleri oluşturmamızı ve regex'leri daha isabetli oluşturmamızı sağlar. Bu yazımızda oluşturduğunuz regex ifadelerinin neden beklediğiniz sonuçları vermediğini ve umduğunuz eşleşmeleri yerine getirmediğini öğreneceksiniz. Bu da bizim tabir yerindeyse daha az kafa patlatmamızı ve daha az zaman harcamamızı sağlayacaktır.

44,967 Okunma 1 Yorum 14/07/2007 05:23:11

Nesneye Yönelimli Php

Classlarla ilgili ingilizce bir makale

37,173 Okunma Henüz yorum yapılmamış 06/01/2008 11:24:59

PHP ile PDF dosya oluşturmak

Php ile yeni bir pdf dosyası oluşturmak : Öncelikle php ile pdf işlemleri yapmak için bir pdf kütüphanesine ihtiyacınız olacak

36,330 Okunma Henüz yorum yapılmamış 06/09/2007 01:22:38

PHP nedir?

HTML kodlarının arasına yerleştirilmiş php kodlarından ayrıştırıp işleyerek sonuçta saf HTML formatında bir çıktı üretmek ve Web sunucusuna iletmektir.

35,502 Okunma Henüz yorum yapılmamış 26/09/2011 14:50:52

$_FILES

Örnek kod ve açıklamalar

34,978 Okunma 4 Yorum 30/12/2007 13:36:25

Php ile Oturum Yönetimi (SESSION)

Türkçesi oturum anlamına gelen session bilgilerin saklanması için kullanılan mantıksal bir nesnedir.Session oturum yönetimini kullanarak şifreli sayfalar oluşturarak ve bu sayfaları belirlediğiniz kullanıcıların görmesini sağlayabilirsiniz.

28,688 Okunma Henüz yorum yapılmamış 22/05/2013 16:29:40 22/05/2013 16:29:55

$_SERVER

$_SERVER host bilgileri, header bilgileri, yollar ve script yolları gibi bilgileri içeren bir dizidir. Bu dizideki değerler web server tarafından üretilir. Tüm server yazılımlarının, tüm değerleri atayacağına dair bir kesinlik yoktur. Yazılım bazılarını atamayabilir, veyahut burada anlatılacak değerlerin haricinde değerler ekleyebilir

28,468 Okunma Henüz yorum yapılmamış 23/10/2007 00:51:55

Oop - Nesne Yönelimli Programlama

Artık ister istemez her programcının bulaştığı bu teknik hakkında sayısız makale yazılmıştır bu güne kadar. Bu makale de onlardan biri

28,318 Okunma 1 Yorum 06/01/2008 11:26:55

Xampp Kurulumu

Xampp apache, mysql, php ve phpmyadmin için kolay ve basit kurulum sağlayan bir uygulamadır.

27,169 Okunma Henüz yorum yapılmamış 19/12/2011 10:00:36

Verileri doğrulamak için PHP ile filtreleme işlemleri

Ziyaretçilerden gelen verilerin istediğimiz formata uygunluğunu kontrol etmeliyiz ki, güvenlik açığı yaratmayalım. E-postaları, web adreslerini, bilgi girişlerini ve dahasını Her birine uygun farklı fonksiyonlar yazıldı bu vakte kadar. Ancak PHP 5.2.0 ve üstü sürümlerde bu fonksiyonlara gereksinim azaldı. Çünkü PHP filtreleme fonksiyonları standart oldu.

26,351 Okunma Henüz yorum yapılmamış 02/12/2008 04:19:24

Php İle Excel Dosyası Oluşturmak

Genelde, herhangi bir biçimlendirme söz konusu olmadığında, veritabanındaki bir bilgiyi ya da başka bir tabloyu excel ortamına aktarmak için csv yöntemini kullanırım. Bu yöntem herkesin bildiği gibi, her sütunu tab ya da noktalı virgül gibi bir karakterle ve her satırı da enter karakteri ile bölmekten ibaret. Ama biçimlendirme söz konusu olduğunda, mesela sütunlara bir genişlik vermek, yazıları bold yapmak, bazı hücreleri sayı ya da para tipine çevirmek gibi biçimlendirmelerde bu yöntem işe yaramamakta.

26,310 Okunma 1 Yorum 22/07/2008 01:35:17

$_ENV

26,015 Okunma Henüz yorum yapılmamış 31/12/2007 09:46:00

En iyi 25 php template motoru

Php tabanlı web siteleri dizayn ederken, php kodlarını html kodlar arasına gömeriz. Fakat gün gelir bu kodları düzenlemek istediğimizde çok büyük bir çaba gerektirir. Bu tarz durumlarla başa çıkabilmek için ve daha kararlı bir sistem kodlamak için tema sistemleri geliştirebilirsiniz. Tema sistemi ya da motorlarının asıl amacı, php kodları ile html kodlarını birbirinden ayırmaktır. Böylece hangi kod üzerinde değişiklik yapmanız gerekiyorsa, kendisine ait dosyalarını açarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz

25,793 Okunma Henüz yorum yapılmamış 16/02/2008 01:35:10

Php Mysql to XML

Bu yapıyı geliştirerek mysql veritabanınızdaki datalarınızı xml standartlarına dönüştürebilirsiniz.

25,323 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/10/2008 01:56:47

Dizi Tanımlamaları

PHP’de array tanımlayıcısını kullanarak içerisinde elemanları yerleştirmek yoluyla ya da index numarasını köşeli parantezler içerisinde belirterek atama yaparak dizi oluşturmak mümkündür

24,933 Okunma Henüz yorum yapılmamış 23/10/2007 00:36:18

Harici Dosya İnclude

İnclude kullanımı ve örnekler

24,819 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/04/2008 01:42:12

$_REQUEST

$_GET, $_POST, ve $_COOKIE değişkenlerini içeriğinden meydana gelen çağrışımlı bir dizidir. Bu değişken bir superglobal olduğu için tüm alanlarda (scope) geçerlidir ve bundan dolayıdır ki global $_REQUEST ; şeklinde bir tanımlamaya ihtiyaç duymaz. Eğer register_globals değişkeni php. İni de ayarlanmışsa bu değişken her yerde (Global Scope) kullanılabilir

24,008 Okunma Henüz yorum yapılmamış 24/12/2007 00:16:58

Yükleniyor...